Що відзначають в Україні 14 жовтня?

У цей день в Україні відзначається відразу чотири великі свята:
– День святої Покрови Пречистої Богородиці
– День Українського козацтва

 – 76-а річниця створення Української повстанської армії (УПА) – 1942 р.
– День захисника України (від 14 жовтня 2014).

    З давніх-давен Богородиця була покровителькою українського козацтва й усіх українських збройних формувань. 
Свято Покрови здавна є одним із найулюбленіших українських свят, хоча воно і не входить до 12 головних церковних свят року (не є дванадесятим). Воно було введено у християнство тільки в 10 столітті і має під собою чи то легенду, чи то реальну подію, яка відбулася в стародавньому Царгороді (Константинополі). На ту пору місто було оточене чужинцями (за різними джерелами – то могли бути як давні руси (скити) на чолі з князем Аскольдом, так і агаряни (магометани – араби або турки), і Божа Мати начебто покрила своїм омофором городян, які молилися на всенічній службі у Влахернському храмі. Пiд церковним склепiнням з’явилася Пресвята Богородиця в оточеннi ангелiв, пророкiв i апостолiв, пройшла в церкві по повітрю, ревно і довго молилася з віруючими, після чого простягла над ними свій дивовижної краси омофор – хустку, якою Діва Марія покривала голову.

Це видіння було провістям перемоги – невдовзі ворог відступив, і місто було врятовано від знищення. Відтоді Покрова асоціюється з заступництвом і захистом від ворога як видимого, так і невидимого.

Крім того, свято Покрови було надзвичайно шанованим і серед українського селянства: другого місяця осені чекали з особливим нетерпінням, адже з Пречистої, тобто з 14 жовтня дозволялося справляти весілля. Це був період, коли в селах масово шлюбували дітей. У народі так і казали: «Жовтень на весілля багатий», а сам місяць називали ще «весільником». До початку жовтня закінчувалися всі найважливіші сільські роботи на землі й селянин міг дозволити собі відпочити. Це була найблагодатніша пора для весільних гулянь, початку вечорниць. На Покрову в Україні закінчувався термін найманих робітників, у Карпатах поверталися з полонин пастуші отари. На честь Покрови в Україні збудовано чимало храмів.

     Під час святкування Покрови Пресвятої Богородиці православні просять у Богоматері захисту будинку і батьківщини від ворогів, позбавлення від хвороб. Незаміжні дівчата пов’язують з покровом надії на швидке заміжжя.

     Особливо шанували Богородицю-Покрову запорізькі козаки.

     Свято День українського козацтва продовжує історичну традицію Запорізької Січі. Запорізькі козаки шанували Богоматір і вважали її своєю заступницею. Вони мали на Січі церкву в Її честь, а також ікону її Покрова. За даними істориків, перша така церква була побудована в XVI столітті, в ній зберігалася унікальна ікона Діви Марії, козацькі прапори, печатки, бунчуки і інші клейноди. Зараз на острові Хортиця на території національного заповідника відбудована копія дерев’яної Покровської церкви.

     Військові походи Війська Запорізького традиційно починалися молитвою біля храму на честь Покрова Пресвятої Богородиці.  Повернувшись щасливо з походу, складали Їй подяку.

     День УПА відзначається 14 жовтня – це символічна дата утворення армії, що діяла під проводом Організації українських націоналістів з 1942 року. У перші два роки активних партизанських дій на Західній Україні УПА вдалося взяти під повний або частковий контроль землі нинішніх Львівської, Івано-Франківської, Житомирської, Волинської, Хмельницької, Тернопільської областей та Закарпаття. Підрозділи УПА підпорядкували собі кілька польських та білоруських районів.

     Наприкінці Другої світової війни і після її закінчення в боротьбі з УПА радянські, польські, чехословацькі війська вели тривалі військові операції в лісових районах Карпат і на Волині. Своє існування повстанська армія припинила з арештом останнього лідера ОУН-УПА Василя Кука.

     Найбільш стійким воїном УПА виявився Ілля Оберишин, який офіційно вийшов з підпілля тільки в 1991 році. До цього у нього не було ніяких документів, з керівництвом він втратив зв’язок в 1951 році, після чого діяв самостійно.

      Свята 14 жовтня, особливо День захисника України ось уже четвертий рік, як стали неформальним чоловічим днем. Напередодні представниці прекрасної половини людства вирішують, що подарувати на 14 жовтня.

    У 2014 році президент Петро Порошенко своїм указом встановив День захисника України на 14 жовтня. Глава держави також скасував святкування Дня захисника вітчизни, який відзначався  23 лютого в честь створення Червоної Армії.

    До цього дня Україна йшла довгим і тернистим шляхом. Нагальна потреба у такому загальнодержавному святі і саме цього дня особливо гостро постала після російської анексії Криму та початку воєнних дій на території Донецької та Луганської областей.
Безпрецедентні зразки мужності та відваги, проявлені нашими солдатами на передовій новітньої російсько-української війни, сотні відданих життів за Батьківщину потребували гідного вшанування з боку суспільства й держави.

Варто зауважити, що на території нашої країни споконвіків відбувалася величезна кількість воєн і збройних конфліктів. За всю історію не було ще жодного покоління українців, на чию б долю не кинула своєї зловісної тіні війна.

Лише з Росією, за весь час українсько-російських відносин було 7 воєн. Вони тривають з ХVІІ століття і аж по сьогодні. І по сьогодні ллється українська кров за рідну українську землю, навіть попри те, що ця сьома, нинішня війна, з поправкою на більш гуманні часи і названа безликим словом «гібридна».

Втім, одвічно справжніми і непідробними залишаються військова честь і гідність воїнів-захисників Вітчизни.

Слава Україні! Слава Нації!

                                        О. Ю. Гузовець, голова МО класних керівників та кураторів, викладач історії першої категорії.

Previous Image
Next Image

info heading

info content