Професії

Відокремлений структурний підрозділ “КОСТОПІЛЬСЬКИЙ БУДІВЕЛЬНО-ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ
Національного університету водного господарства та природокористування”

Готує фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня – кваліфікований робітник за професіями:

1. Штукатур, лицювальник-плиточник, маляр

Мета опорядження будівель і приміщень – надати поверхні будівельних конструкцій естетичну промовистість, захистити від руйнівних впливів, поліпшити санітарно-гігієнічні і технологічні умови експлуатації, позитивно впливати на емоційний стан людини. У будь-якому будівельному виробництві, на будь-якій будові неминуче наступає відповідальний період, коли будівельники підходять до виконання завершального циклу робіт з оздоблювання зведеної будівлі або споруди. Іншими словами, приходить час для штукатурних, лицювальних, малярських, шпалерних і інших робіт оздоблювального циклу, коли будівництво цілком належить будівельникам опоряджувальних фахів – опоряджувальникам.

Маляр працює в будівельних організаціях, ремонтно-будівельних і житлово-комунальних управліннях. Фахівець, який займається фарбуванням будівель, споруд, предметів інтер’єру, обладнання, інструментів. Маляр фарбує поверхні за допомогою пензлів, валиків, фарбопультів, пістолетів та інших пристосувань, наклеює шпалери. Він володіє прийомами роботи для створення високоякісного декоративного тиньку, а також прийомами багатоколірного фарбування фасадів, будівель спеціальними синтетичними сумішами.

Суть роботи – внутрішня обробка житлових і нежитлових приміщень. Сюди входить вирівнювання стін, стель, дверних і віконних укосів, також поклейка різних видів шпалер на стіни і стеля. І, звичайно, жоден ремонт не обходиться без фарбування. Фарбуються в оштукатурені та вирівняні поверхні – стіни і стелі, проте в даний час дуже популярно використовувати шпалери під фарбування – на підготовлену поверхню клеяться білі шпалери під фарбування і після фарбують їх в потрібний колір. Також поклейка фотошпалер і оформлення дизайнерських конструкцій (в основному, з гіпсокартону: наприклад, декоративні шафи, ніші або світильники на стелю у формі літаючої тарілки) – для особливо вишуканих замовників. Він готує під фарбування бетонні, дерев’яні та металеві конструкції. Поверхні забарвлює вручну або за допомогою валиків, фарбопультів, пістолетів та інших пристосувань, наклеює шпалери. Він володіє прийомами роботи високоякісної і декоративної штукатурки, а також прийомами багатоколірного фарбування фасадів, будівель спеціальними синтетичними складами.

Одна з найцікавіших будівельних професій, специфіка якої полягає в тому, що лицювальник має справу в основному з внутрішніми поверхнями будівель.
Лицювальник – плиточник виконує обробку фасадів будівель керамічними та бетонними плитами. Виконує укладання кам’яних і бетонних ступенів зовнішніх сходів. Встановлює тумби огороджень і парапетів з тесаного каменю. Виконує облицювання набережних і прогонових будов мостів. Виконує роботи по влаштуванню плиткових підлог і облицюванню внутрішніх поверхонь стін лазень, санітарних вузлів, ванних кімнат. Сортує керамічну плитку по виду, розміром, кольором. Готує розчини, очищає поверхні перед укладанням керамічної плитки. Ремонтує облицювання поверхні.
Будматеріалами, з якими доводиться працювати представникам цієї професії є – керамічна плитка; – мозаїка; – мармур; – граніт; – кахель; – керамограніт; – штучний камінь

2. Муляр, пічник, штукатур

Му?ляр — будівельний робітник, який виконує роботи з мурування або ремонту конструкцій зі штучних і природних будівельних матеріалів. Мулярами зводяться цегляні житлові будинки, промислові комплекси, гідротехнічні споруди і мости. Поява монолітних каркасів, зміна технічних засобів зведення будівель не витіснили мурування. Досі професія муляра є одною з найбільш затребуваних на ринку праці. Поряд зі звичайним муляром, існує ще професія муляра-монтажника. Він здійснює не тільки мурування, а й установлення залізобетонних перекриттів, дахів, збірних конструкцій.

Пічник – якщо буде потрібно скласти піч або кімнатний камін потрібні послуги пічника. Хороший пічник в сучасних умовах стає рідкістю, хоча затребуваність в його послугах постійно зростає. Про це свідчать оголошення в різних інформаційних джерелах. Досвідченого шановного майстра відрізняє бездоганне знання особливостей безлічі різновидів печей. Він працює неспішно, грунтовно і завжди якісно. До особливостей професії пічника відноситься і той факт, що практично у всіх регіонах його робота носить сезонний характер, оскільки взимку печі не викладаються.
Досвідчений пічник може працювати один, але при необхідності бере помічника, щоб процес пройшов швидше. Вся робота по викладанню печі ведеться майстром власноруч. Виходячи її складності і відповідальності, потрібно відзначити, якими особистісними якостями володіє професіонал: спокійний, врівноважений характер; вимогливість до себе і до помічникам; старанність; розвинене почуття власної гідності; тверезий спосіб життя; відповідальність; ввічливість.

Штукату?р — будівельна професія, спеціаліст з лицювання фасадних і внутрішніх стін будинків спеціальними сумішами (цементно-піщаними, гіпсовими, тощо). Штукатурні роботи належать до великої групи обробних робіт, а професія штукатура займає особливе і дуже помітне місце серед інших будівельних професій. Робота штукатура полягає у виконанні вирівнювального або декоративного шару розчину (штукатурки або тиньку) на поверхнях стін, стель та інших конструкцій — штукатуренні (тинькуванні). Штукатурять поверхні як всередині приміщень так і на фасадах. Штукатур готує поверхню до опорядження, готує розчин, наносить його вручну або механізованим способом на поверхню, розрівнює і затирає.

3. Столяр будівельний, верстатник деревообробних верстатів

Столяр будівельний. Верстатник деревообробних верстатів.
«Столяр будівельний» – одна з робітничих професій, яку постійно потребують підприємства України.

Характер роботи. Столяр – робітник, який здійснює всі види обробки деревини:
• пиляння, стругання, довбання, свердління;
• розмічання та розкрій пиломатеріалів;
• вирізання заготовки;
• оздоблення, ґрунтування, шпаклювання, шліфування;
• збирання і монтування столярних виробів;
• лакування.

Умови роботи. Якщо столяр бере участь у виготовленні виробу, то, як правило, він працює в приміщенні – у майстерні чи в цеху. Робітник скріплює дерев’яні заготівлі, робить розмітку й обробку виробу за наявним кресленням. Кожен зі способів обробки деревини (пиляння, обробка, збирання) може виконуватися як вручну і за допомогою традиційних інструментів (пили, фуганка, долота, свердла, стамески), так і на спеціальних верстатах, залежно від розмірів і специфіки виробництва. У випадку, якщо столяр займається монтажем виробів (убудованих меблів, вікон, дверей та ін.) – то його робочим місцем є ті об’єкти, на яких виконується дана робота.

Ринок праці. Столяри потрібні на фабриках, де виготовляють меблі, вікна, двері тощо, а також у відділах і на підприємствах, що здійснюють монтаж і ремонт дерев’яних виробів. Також професія столяра затребувана на будівництві, в організаціях, що займаються ремонтом квартир, будинків і офісів, для виготовлення й установки вікон, дверей, підвіконь, порогів, поруччя і для внутрішньої переробки приміщень (наприклад, прикраса стель, облицювання стін, плінтусів тощо). Професія столяра може застосовуватися в машинобудуванні й інших областях, пов’язаних з розробкою і виготовленням техніки. Столяр працює й у модельному цеху, де він виготовляє зменшені макети майбутніх автомобілів чи іншої техніки з дерева.
Висококваліфіковані столяри у порядку міждержавного обміну робочою силою мають можливість працевлаштування в районах інтенсивного будівництва за межами України (Німеччина, Чехія, Польща, Ізраїль).

Верстатники деревообробних верстатів виконують поздовжній та поперечний розкрій пиломатеріалів з деревини м’яких і твердолистяних порід на однопильних верстатах, випилюють деталі з деревини за розміткою на стрічкопиляльних верстатах, розкроюють деревину та заготовки під кутом та по шаблону на кругло пиляльних верстатах; виконують свердління отворів у деталях на одношпиндельних свердлильних верстатах з механічною подачею; вибирають пази в деталях на свердлильно-пазувальних верстатах, налагоджують ці верстати. Виконують стругання в кут крайки та пласті брускових деталей на фугувальних та рейсмусових верстатах, фрезерувальні роботи на фрезерних верстатах. Виконують точіння деталей середньої складності.

Верстатник деревообробних верстатів повинен знати: будову верстатів, які обслуговує; породи, види та дефекти обробки деревини, правила заточування дерево ріжучого інструменту; припуски та допуски на обробку; правила встановлення різального інструменту; як застосувати шаблони при обробці матеріалу; призначення контрольно-вимірювальних інструментів; технічні умови на продукцію, деталі, що обробляються; способи розкрою плитних матеріалів; вимоги до якості обробки.
Вимоги до індивідуальних психологічних особливостей.

  • Добре розвинуті просторове, аналітичне, логічне та конструктивне мислення; охайність, стриманість, самоконтроль; уважність, пам’ять.
  • Високий рівень сприйнятливості (зорова та тактильна).
  • Орієнтація на професії класу «Людина-техніка».

Перспективи. Підвищення розряду, складності доручених фахівцю робіт, збільшення заробітної плати. Кар’єрний ріст: столяр – майстер –начальник групи чи цеху. Одержання спорідненої професії прямо на виробництві чи при додатковому навчанні.