14 травня – День пам’яті…

14 травня Україна вперше відзначає День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни.

Пам’ятну дату в цьому році запровадила Верховна Рада України своєю постановою, яка була ухвалена 2 лютого.

Інститут національної пам’яті повідомив, що станом на 1 січня 2020 року 2 659 громадян України удостоєні Державою Ізраїль звання Праведника народів світу за порятунок євреїв від Голокосту. Україна посідає четверте місце у світі за кількістю цих звань, більше тільки у Польщі, Нідерландах та Франції. Водночас тисячі рятівників досі залишаються невизнаними й невідомими.

14 травня – це день, коли в 1948 році була проголошена незалежність Ізраїлю як єврейської держави.

Через те, що в Ізраїлі широко використовують власний традиційний календар, святкування річниць цієї події (5-й день місяця іяра) в різні роки припадає на різні дати за григоріанським календарем.

У двадцятому столітті Україна стала територією, де тоталітарні режими скоїли акти геноциду – Голодомор 1932-1933 років, здійснений радянською владою, та Голокост у роки Другої світової війни, який здійснили нацисти. Фактично, Голокост став другим після Голодомору геноцидом, «вчиненим на українській землі». На цьому наголошує керівник Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович. За його словами, «часова дистанція між обома злочинами – менше 10 років. Українці, які пережили Голодомор 1932-1933 років, стали свідками Голокосту».

Українці не лише були свідками Голокосту, багато хто з них рятували своїх єврейських родичів, друзів, сусідів. Їхні імена внесені у список праведників народів світу. На 2018 рік, у світі відомо про більш як 26 тисяч праведників народів світу, з них 2619 осіб – з України.

«Праведники світу»

Це звання присуджує держава Ізраїль для відзначення неєвреїв, які ризикували життям під час Голокосту, щоб урятувати життя євреям від знищення нацистами. Отримати це звання можна лише за рекомендацією єврейської спільноти, а спеціальна комісія вивчатиме всі документи та покази свідків.

Для отримання звання людина мала надавати значну або/та неодноразову допомогу євреям, без очікування будь-якої фінансової компенсації (хоча покриття витрат на їжу та проживання вважається допустимим). Окрім того, не враховується допомога тих, хто допомагав своїм родичам.

Дотепер вчені вивчають архівні документи, записують історії нащадків тих, хто у своєму домі прихистив євреїв, а це і пересічні українці, і священики, і представники інтелігенції.

Українці рятували євреїв від нацистів,  ризикували не лише власним життям, а й життям своїх родин.

За даними УІНП, під час нацистського Голокосту Україна втратила понад 1,5 мільйона євреїв.

Місця найбільших масових страт євреїв в Україні: Бабин Яр (Київ) – більше 100 000, Богданівка (Одеська область) – понад 40 000, Дрогобицький Яр (Харків) ‑ близько 20 000, Кам’янець-Подільський – 23 600, Дальник (Одеська область) – близько 18 000, урочище Сосонки біля Рівного – понад 17 000 жертв.

З нагоди першого Дня пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни в нашому навчальному закладі організували виховні години де зокрема обговорювали питання гідного вшанування подвигу українців-рятівників як на державному, так і на міжнародному рівні.

Пам’ятаємо! Низько вклоняємось Вашому подвигу!