26 квітня — День Чорнобильської трагедії

26 квітня 2025 року минає 39 років з дня аварії на Чорнобильській атомній електростанції — наймасштабнішої техногенної катастрофи за всю історію ядерної енергетики у світі.
Замість негайних дій із порятунку й оповіщення населення та інформування міжнародної спільноти про катастрофу, радянська влада намагалася в типовій манері замовчати та применшити масштаби аварії. Зволікання з евакуацією людей призвело до поглиблення згубних наслідків для здоровʼя та життів людей.
Радянська влада мала б негайно повідомити населення про важливі кроки для мінімізації впливу радіаційного забруднення. Натомість у центрі Києва (близько 110 км від Чорнобильської АЕС) 1 травня 1986 року відбулася урочиста демонстрація, у якій взяло учать близько 120 тисяч людей.
Що треба було зробити:
- зайти в укриття, підвал або в середину будівлі, перед цим знявши з себе верхній одяг і помістивши його в герметичний контейнер, який слід тримати якомога далі від людей, і перебувати до офіційного повідомлення про стабілізацію ситуації;
- за можливості помитися й одягнути чистий одяг;
- закрити всі вікна та двері в приміщенні та не підходити до них без нагальної потреби;
харчові продукти загорнути в плівки та зберігати у герметичних місткостях; - підготувати маску, респіратор або ватно-марлеву пов’язку для захисту органів дихання на вулиці;
- провести йодну профілактику.
Вчасне дотримання лише цих заходів допомогло б значно зменшити шкоду для здоров’я людей.
Аварія на Чорнобильській АЕС призвела до катастрофічних наслідків. Понад 90 тисяч жителів Прип’яті, Чорнобиля та навколишніх сіл назавжди покинули забруднені домівки, понад 3 мільйони українців і загалом 10 мільйонів людей по всьому світу постраждали від аварії. Радіоактивним цезієм тоді було забруднено 3/4 території Європи.
Та масштаби катастрофи могли бути ще більшими, якби не подвиг ліквідаторів, які працювали в умовах екстремальної небезпеки. Багато з них пожертвували своїм здоров’ям та навіть життям, щоб зупинити подальше поширення радіації. Загалом понад 600 тисяч людей взяли участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Нинішні дії росії уможливлюють повторення цієї трагедії. Держава-терорист використовує ядерні об’єкти як інструмент шантажу. Це грубе порушення міжнародного права, принципів ООН і Статуту МАГАТЕ. Ми маємо зробити все можливе, щоб катастрофа, подібна до аварії на Чорнобильській АЕС, ніколи не повторилась.